Työsuojeluhallinto vastaa tuottavuusvaatimuksiin tietojärjestelmällä

Valtion IT-linjausten mukainen, palvelukeskeiseen arkkitehtuurin perustuva uusi tietojärjestelmä tuo lisätehoa työsuojeluvalvontaan. Valtion tuottavuusvaatimukset kiristävät työsuojeluhallinnosta 25 henkilötyövuotta vuoteen 2015 mennessä. - Valvontaan tarvittava lisäteho tehdään uudella tietojärjestelmällä, linjaa valvontajohtaja Markku Marjamäki.
Gofore toimittaa työsuojeluhallinnolle uuden, avoimiin rajapintoihin ja palvelukeskeiseen arkkitehtuuriin perustuvan tietojärjestelmän. Työn ohjausryhmää johtaa sosiaali- ja terveysministeriön Työsuojeluosaston valvontayksikön valvontajohtaja Markku Marjamäki.
Työ on osa sosiaali- ja terveysministeriön Valtimo-hanketta, jossa työsuojeluvalvontaan, sen suunnitteluun ja seurantaan rakennetaan keskeisiä työprosesseja tukevat työvälineet. Samalla syntyy uusi, valtakunnallisesti yhtenäinen toimintamalli.
Siihen liittyvän tietojärjestelmän ensimmäiset osat tulevat käyttöön vuoden 2011 aikana ja loput vuonna 2012. Niiden myötä jokainen työsuojelutarkastus tehdään Suomessa samalla toimintatavalla ja käyttämällä samaa työkalua. Tiedot tallennetaan yhteen paikkaan ja yhteen kertaan ja työstä tehtävä tarkastuskertomus syntyy osana tätä tietojen tallennusta. Tarkastuksen jälkityöhön käytettävä aika vähenee merkittävästi.
Järjestelmään kuuluvat myös työsuojeluvalvonnan seurannassa, suunnittelussa ja ennakoinnissa hyödynnettävät työkalut tiedonkeruuseen, raportointiin ja sähköiseen asiointiin.
Vuosittain työsuojelun aluehallintoviranomaiset tekevät noin 25 000 työpaikkatarkastusta.
Uusi tietojärjestelmä, sen modernit työvälineet ja tiedonhallintaratkaisut, ovat jatkossa työsuojeluvalvonnan vaikuttavuuden ja kehittämisen ydin.
Markku Marjamäki toimii työsuojeluhallinnon tietojärjestelmähankkeen ohjausryhmän puheenjohtajana. Hänen mukaansa työ Goforen kanssa on edennyt mallikkaasti ja suunnitelmien mukaan. Myös työsuojeluhallinnon tiedonkeruuta ja raportointia ja valvonnan kohdistamista palvelevat lisäosiot liittyvät kivuttomasti kokonaisprojektiin.
Nämä jatkokehitysmahdollisuudet olivat yksi keskeinen peruste tietojärjestelmän toimittajaa valittaessa.
- Merkittäviä tekijöitä olivat myös valtion IT-linjausten mukaisesti palvelukeskeisen arkkitehtuurin toimintaperiaate sekä viiden vuoden kokonaiskustannukset, palvelukyky ja innovatiivisuus, kertoo järjestelmäprojektin projektipäällikkö Kirsi Mäkinen.
Mäkisen mukaan työsuojeluhallinto halusi ketterän prosessimallin, jossa projektia muokataan jatkuvasti niin, että uusi versio järjestelmästä valmistuu kolmen viikon välein
Järjestelmäosia päästään testaamaan työn alusta asti, ja varsinaiseen hyväksymistestaukseen kokonaisuus tulee varsin valmiina.
Työsuojelutarkastajat vaikuttavat järjestelmän lopputulokseen sen testaajina, ja myös tiivis yhteydenpito palavereissa sekä wikiohjelmiston ja tehtävienhallintaohjelmiston kautta ohjaa muutoksiin läpi projektin.
- Olemme todella päässeet vaikuttamaan, ja järjestelmää on koko ajan edistetty siitä lähtökohdasta, mikä olisi meille parasta. Tämä on tärkeää myös järjestelmän käyttöönottoon liittyvän muutosvastarinnan vähentämiseksi.
Lue lisää Goforen sidosryhmälehdestä:
http://issuu.com/gofore/docs/gofore_sidosryhm_lehti_2011/8


